Druga Lekcja Nieśmiecenia!

Za nami druga Lekcja Nieśmiecenia, czyli kolejna edycja projektu edukacyjnego zainicjowanego w 2020 roku przez firmę Henkel i realizowanego we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia. Podstawowym celem projektu jest wspieranie szkół podstawowych w procesie edukacji ekologicznej związanej z segregacją odpadów. II edycja była dla uczestników niezwykle wymagająca. Tym bardziej cieszy nas, że aż 45 placówek edukacyjnych z całej Polski zgłosiło się do udziału. Nauczyciele wraz z uczniami przystępując do konkursu musieli nie tylko zdiagnozować odpadowy problem w swojej szkole, ale również na podstawie diagnozy zaproponować i wdrożyć konkretne rozwiązanie.

Zatem w II edycji Komisja Konkursowa miała przyjemność zapoznać się ze wspaniale przygotowanymi i bardzo ciekawymi projektami ekologicznymi i wybrać zwycięzców, którzy otrzymali stacje do nauki selektywnej zbiórki odpadów. Po burzliwych obradach i wyłonieniu zwycięskiej „dwudziestki” kolejne stacje pojechały w Polskę.

A teraz słów kilka o tym, jak przebiegała II edycja Lekcji Nieśmiecenia!

Konkurs

W II edycji Lekcji Nieśmiecenia szkoły podstawowe zmierzyły się z zadaniem konkursowym wymagającym umiejętności przygotowania i zrealizowania projektu edukacyjnego w odpowiedzi na zdiagnozowany problem. Diagnozę prowadzono w następujących kategoriach:

  • śmieci, których jest najwięcej w szkole,
  • śmieci, które są najbardziej kłopotliwe do segregacji, czyli są złożone różnych materiałów, np. torebka z papieru i tworzywa sztucznego,
  • śmieci, które byłyby proste do zredukowania, np. plastikowe opakowania na wodę, które można zastąpić bidonem wielokrotnego użytku.

Uczestnicy w różnorodny sposób diagnozowali problem śmieci w swojej placówce, na przykład poprzez ankiety badawcze lub… analizę zawartości koszy na odpady. Już sama diagnoza stawała się okazją do zwrócenia uwagi na konieczność segregacji odpadów oraz zachęcała do poszukiwania kreatywnych środków do redukcji śmieci. Konkurs okazał się przyczynkiem do wdrożenia w wielu placówkach rozwiązań systemowych, zakładających długofalowe rezultaty. Na przykład w Szkole Podstawowej im. Ks. Franciszka Gołby w Bachowicach (woj. małopolskie) obok zajęć edukujących w zakresie prawidłowego segregowania odpadów dba się o odpowiedni asortyment w sklepiku szkolnym, aby ograniczyć ilość opakowań plastikowych, obowiązuje zakaz używania słomek plastikowych, a w konkursach szkolnych uczniowie nagradzani są gadżetami ekologicznymi, tj. bidonami, czy wielorazowymi śniadaniówkami. Na podkreślenie zasługuje fakt, że szereg podjętych działań przez uczestników konkursu realizowano na podstawie materiałów edukacyjnych przygotowanych w projekcie Lekcja Nieśmiecenia, a zasięg ich oddziaływania nie ograniczał się jedynie do społeczności szkolnej. Bardzo często angażowali się rodzice, a także lokalne władze, strażacy, przedstawiciele firm odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami. Zatem wartością dodaną podejmowanych działań jest integracja środowiska lokalnego.

Materiały edukacyjne

Podobnie jak w I edycji wszyscy uczestnicy projektu mogli pobrać bezpłatne materiały edukacyjne dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. Tym razem były one przygotowane dla nauczycieli i uczniów klas IV-VI. Materiały zostały przygotowane przez ekspertów Fundacji Nasza Ziemia pod kierunkiem metodyka nauczania dr Leny Tkaczyk i są cały czas dostępne dla zainteresowanych Nauczycieli.

Pobierz materiały

Sprzątanie Świata

Również w tej edycji 100 szkół, które wzięły udział w projekcie Lekcja Nieśmiecenia, Fundacja Nasza Ziemia nagrodziła Niezbędnikami Wolontariusza Naszej Ziemi ufundowanymi przez firmę Henkel. Rękawice, worki i plakaty promujące 29. edycję Akcji Sprzątanie Świata – Polska zostały wysłane do placówek, które zgłosiły się do projektu w wyznaczonym czasie. Wszystko po to, by szkoły sprawnie, efektywnie i bezpiecznie mogły przeprowadzić własne lekcje nieśmiecenia w naturze. Jak wynika z raportów nadesłanych przez obdarowane szkoły w akcjach terenowych sprzątania w których wykorzystano Niezbędniki Wolontariusza Nasze Ziemi udział wzięło ponad 6 tysięcy osób, a zebrano ponad 800 worków odpadów!

mapa Lista laureatów

Zakończenie II edycji i start III edycji Lekcji Nieśmiecenia

Na początku roku szkolnego 2022/2023 zamontowano wszystkie stacje w zwycięskich szkołach, a 29 listopada 2022 ekipa Fundacji Nasza Ziemia wraz z przedstawicielami Partnera projektu - firmą Henkel Polska odwiedzili Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, który został wcześniej wylosowany spośród 20 Laureatów. Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Krakowa zgłosił do konkursu projekt całoroczny, którego celem jest eliminacja uciążliwych odpadów w postaci kapsułek do popularnego kawowego ekspresu. Śmieci te generowane są w pokoju nauczycielskim. Przedstawiono ciekawe pomysły wykorzystania kapsułek jako pomocy dydaktycznych, a fusy po kawie na przykład wykorzystuje się jako nawóz dla roślin. Zespół Fundacji Nasza Ziemia oraz zespół firmy Henkel Polska wzięły nawet udział w atrakcyjnych grach i zabawach edukacyjnych z użyciem kapsułek po kawie. Młodzież przygotowała także autorską wersję przedstawienia o Czerwonym Kapturku i śmiecącym Wilku, zakończone wezwaniem do nieśmiecenia w naturze i recyklingu domowych odpadów. Spotkanie z Laureatem II edycji Lekcji Nieśmiecenia pokazało jak niewiele trzeba wysiłku, aby zamienić odpad w pomoc dydaktyczną, prezent pod choinkę lub nawóz dla iglaków.

mapa

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom II edycji i zapraszamy do udziału w kolejnej - trzeciej edycji projektu, której start przewidziany jest na kwiecień 2023 roku!"

Poznajcie 20 Laureatów konkursu:

Szkoła Podstawowa w Woli Wielkiej

Wola Wielka 31 A, 39-218 Straszęcin

Szkoła Podstawowa w Bachowicach im. Ks. Franciszka Gołby

Ks.Gołby1 1, 34- 116 Spytkowice Bachowice

Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Ropience

Ropienka 111, 38-711 Ropienka

Szkoła Podstawowa w Izabelinie

3 Maja 49, 05-080 Izabelin

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Laskach

Lipowa 34, 63-620 Laski

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przecławiu

Przecław 83, 67-312 Niegosławice

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie

Powstańców Warszawy 10, 22 - 100 Chełm

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 99 im. Małego Powstańca

Bartnicza 2, 03-358 Warszawa

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie

Blichowo 61a, 09-454 Bulkowo

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzesku

Królowej Jadwigi 18, 32-800 Brzesko

Zespół Szkół Specjalnych nr 4

ul. Zakątek 2, 30-076 Kraków

Publiczna Szkoła Podstawowa w Oparznie

Oparzno 31, 78-300 Świdwin Oparzno

Szkoła Podstawowa nr 19

Włościańska 39E, 44-251 Rybnik

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu

Stara Kaźmierka 1, 63-313 Chocz Chocz

Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie

Tadeusza Kościuszki 27, 95-035 Ozorków

Zespół Szkół

Parkowa 4, 26-902 Grabów nad Pilicą

Publiczna Szkoła Podstawowa

Warecka 10, 26-903 Głowaczów

Szkoła Podstawowa nr 9 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Marii Skłodowskiej- Curie w Inowrocławiu

Chemiczna 9, 88-100 Inowrocław

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki

Mikołaja Brody 12, 59-700 Bolesławiec

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie

Lipowa 11, 97-400 Bełchatów